"Надання соціальних послуг особам з інвалідністю"

Такою була тема семінару із соціальними партнерами, який напередодні Міжнародного дня інвалідів провів у Тернопільському прес-клубі обласний центр зайнятості.

– Цьогоріч послугами місцевих центрів зайнятості вже скористалося майже 1200 осіб з обмеженою працездатністю, – зазначила перший заступник директора ОЦЗОлександра Островська. – Всі вони отримали необхідні консультації, залучались до участі в профорієнтаційних, інформаційних заходах, запрошувались на міні-ярмарки вакансій. За направленням обласної служби зайнятості 110 осіб з інвалідністю пройшли професійне навчання, перенавчання чи підвищення кваліфікації.

Загалом за сприяння центрів зайнятості Тернопілля вдалося забезпечити роботою 437 інвалідів. 17 безробітних з інвалідністю виявили бажання започаткувати власний бізнес і їм одноразово виплачено допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності.

Три особи з обмеженою працездатністю, яким було понад 45 років і які мали страховий стаж не менше 15 років, отримали можливість підвищити свою конкурентоздатність на ринку праці шляхом видачі їм безоплатних ваучерів на навчання. Двоє з них – це мешканці Бучацького району – навчалися у Бучацькому коледжі, де здобули спеціальність «Виробництво та переробка продуктів рослинництва».

Семеро інвалідів працевлаштовані за допомогою служби зайнятості завдяки компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за створення нових робочих місць.

На 1 листопада на обліку в місцевих центрах зайнятості перебувала 371 особа з обмеженими фізичними можливостями. Їм пошук підходящої роботи продовжується.        

Говорила доповідачка і про певні труднощі у забезпеченні безробітних інвалідів роботою. Зокрема, вони виникають у зв’язку з тим, що потреби окремих роботодавців у кваліфікованих працівниках не завжди співпадають з професійно-кваліфікаційним складом інвалідів, які шукають роботу. Буває, роботодавці подають центрам зайнятості інформацію про вільні робочі місця для таких осіб, які не підходять їм за оплатою та умовами, навіть за доступністю до місць праці.

– Наше підприємство має іноземні інвестиції і на ринку праці вже три роки, – сказала Тетяна Андраш, начальник відділу кадрів ПП «Режанс Полісаж» (м. Тернопіль). – Людей працевлаштовуємо офіційно, без усіляких виплат зарплат «у конвертах». У підборі кадрів нам дуже допомагає Тернопільський міськрайонний центр зайнятості. Працевлаштовували безробітних і на дотаційні робочі місця, і через відповідні міні-ярмарки вакансій, що відбувалися у Будинку праці в Тернополі. Нині у нас трудиться 116 осіб, з них 5 інвалідів.

 – Завод «Ремпобуттехніка», – розповіла менеджер з персоналу цього товаристваОльга Пальчик, – відоме на Тернопіллі ще з 1975 року. У 2012-му воно було перепрофільоване з ремонту побутової техніки на виготовлення систем безперервного електроживлення і зараз співпрацює з «Інтертелекомом», «Укртелекомом», «Київстаром» тощо. Центр зайнятості – це основне джерело, де ми в першу чергу шукаємо працівників. З числа безробітних набирали слюсарів, радіомеханіків, монтажників радіоапаратури, електрозварників. У товаристві працює й 6 осіб з особливими потребами. Вони зарекомендували себе дисциплінованими, відповідальними фахівцями.

Директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ІринаБазилевська основний наголос зробила на виконанні роботодавцями норм вітчизняного законодавства щодо забезпечення роботою вже згаданої категорії населення. Так, якщо торік за квотою роботодавцям потрібно було забезпечити роботою 6880 інвалідів, то насправді вони працевлаштували значно більше – 7697 таких осіб.

Зупинилася пані Ірина й на співпраці зі спецшколами, інтернатами, де у старших класах дітям з інвалідністю сприяють у набутті основ тієї чи іншої актуальної на ринку праці професії.

Про державну підтримку осіб з інвалідністю вів мову начальник управління організації соціальних послуг департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Павло Кланца. Він розповів про реалізацію в області програм «Ветеран», «Турбота».

– Місцеві центри зайнятості, – допомагають пан Павло, – сприяють людям з обмеженими фізичними можливостями почуватися повноцінними, спрямовують їх на таку роботу, яку ті можуть виконувати. Крім того, за допомогою центрів зайнятості Тернопілляінваліди здобувають необхідні робітничі професії, не виїжджаючи за межі області.

Виконавчий директор організації роботодавців Тернопільської області Валерій Смирнов зупинився на питаннях створення на підприємствах краю робочих місць для інвалідів, зауважив, що кількість працевлаштованих з числа зазначеної категорії громадян щороку зростає.

– Мати роботу для таких осіб, – підсумувала зустріч із соціальними партнерамиперший заступник директора ОЦЗ Олександра Островська, – це можливість підвищити свій соціальний статус, значимість, поліпшити добробут. І в цьому їм повинні сприяти усі, від кого це залежить. Суспільству слід дивитися на людей з обмеженими фізичними можливостями не як на пацієнтів та клієнтів соціальних фондів, а як на професіоналів, які, як і кожен з нас, потребують реалізації свого права на працю.

 

Джерело: Тернопільський обласний центр зайнятості >>