Особам з інвалідністю - особлива турбота і увага

У суспільстві ставлення до осіб з особливими потребами сьогодні не є однозначним. Це можна пояснити різним рівнем,  по-перше, поінформованості населення про проблеми інвалідів, по-друге, залучення до цієї проблеми, і, по-третє,  емоційного включення в проблему та відмінним особистим досвідом.

Тому  важливою складовою соціальної роботи з людьми з особливими потребами, особливо щодо їхньої професійної самореалізації на ринку праці, є формування відповідної громадської думки, подолання негативних стереотипів, які ще існують у суспільстві по відношенню до таких осіб.

Третього грудня разом зі світовою спільнотою ми відзначаємо Міжнародний день інвалідів. 3 грудня – особливий день не лише для осіб з обмеженими фізичними можливостями. Відзначення Міжнародного дня інвалідів – нагадування кожному з нас, що поруч живуть люди, які постійно потребують допомоги і захисту. Інвалідність не позбавляє громадян України права на працю. Люди з обмеженими фізичними можливостями потребують соціального захисту та гідних умов життя.

З нагоди відзначення Міжнародного дня інвалідів та з метою привернення особливої уваги суспільства до проблем осіб з обмеженою працездатністю міські  центри зайнятості Дніпропетровщини,  спільно з місцевими органами праці та соціального захисту населення, відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів, громадськими організаціями та за участю роботодавців провели ряд заходів: семінари за участю інвалідів, круглі столи, дні відкритих дверей центрів зайнятості, індивідуальні профорієнтаційні консультації.

В Орджонікідзевському міському центрі зайнятості відбувся «День відкритих дверей» та семінар-тренінг на тему: «Актуальні проблеми професійної самореалізації осіб з особливими потребами на ринку праці». У заходах взяли участь представники 6 підприємств міста та 27 осіб з особливими потребами. Сьогодні соціальна робота щодо професійної самореалізації осіб з особливими потребами на ринку праці зазнає певних змін і має розглядати таку людину не як об’єкт соціальної роботи, а як її активний суб’єкт, який здатен брати активну участь у суспільному житті, приймати виважені рішення і нести за них відповідальність.

Фахівці міського центру зайнятості розглядали актуальне питання професійної самореалізації на ринку праці у сучасних умовах,  надали інформацію про стан ринку праці та перспективи його розвитку. У заході використовувались інтерактивні методи, рольові ігри та дискусії. Всі учасники мали можливість пройти групову співбесіду з потенційними роботодавцями та в результаті – заповнили анкети. Кожна особа з особливими потребами отримала інформацію щодо соціального захисту інвалідів в Україні.Орджонікідзевський міський центр зайнятості і надалі буде співпрацювати з соціальними партнерами та сприяти зайнятості осіб з особливими потребами.

Першотравенський міський центр зайнятості приділяє особливу увагу до вирішення питань зайнятості та працевлаштування інвалідів. Особи з інвалідністю мають вільний доступ до усіх джерел інформації служби зайнятості, для них створений інформаційний куточок з місцем для самостійної роботи. У центрі зайнятості особи з інвалідністю можуть самостійно чи за допомогою спеціаліста підібрати роботу, отримати послуги з профорієнтації та профнавчання, ознайомитися із вакансіями для інвалідів, оволодіти технікою пошуку роботи, обрати професію (з урахуванням медичних показань, програми реабілітації, особистих нахилів та здібностей).

До Міжнародного дня інвалідів у центрі зайнятості відбулися заходи, спрямовані на інформування суспільства в напрямку підтримки людей з обмеженими фізичними можливостями. З метою проведення інформативної реклами служби зайнятості та підтримки поінформованості клієнтів про послуги, що надаються службою, її соціальну роль

Під час засідання круглого столу для роботодавців «Актуальні питання працевлаштування інвалідів» його учасники мали можливість обговорити результати спільної діяльності центру зайнятості та працедавців, навести приклади успішної співпраці, а ті, хто звернувся вперше – ознайомитися із послугами, що надаються роботодавцям, визначити шляхи подальшої взаємодії зі службою зайнятості. Також учасників було поінформовано про стан місцевого ринку праці та професійно-кваліфікаційний склад безробітних громадян з особовими потребами.

Також для 6 безробітних з особливими потребами у Першотравенському міському центрі зайнятості пройшов профконсультаційний семінар «Особливості працевлаштування осіб з особливими потребами». Фахівці центру зайнятості надали консультації щодо гарантій держави у сфері зайнятості, навели приклади успішного працевлаштування. Основною проблемою працевлаштування інвалідів є неналежна кількість спеціалізованих робочих місць, які відповідали б усім вимогам індивідуальної програми реабілітації, відсутність зацікавленості працедавців у прийнятті на роботу цієї категорії громадян. Професійний склад осіб з обмеженими фізичними можливостями не відповідає наявним вакансіям або рекомендаціям медико-соціальних експертних комісій. На всі запитання безробітні отримали кваліфіковані відповіді.

У підсумку проведення заходів їх учасники погодилися з думкою, що запорукою успішного вирішення питання працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями є спільні дії служби зайнятості, роботодавців, а також самих безробітних.

Служба зайнятості Вільногірська постійно приділяє особливу увагу та обумовлює в роботі нові підходи до вирішення проблем зайнятості та працевлаштування осіб з особливими потребами.

Напередодні відзначення Міжнародного дня інвалідів в приміщенні Вільногірськогоміського центру зайнятості були проведені заходи, де обговорювались актуальні питання соціального захисту інвалідів, визначались можливі шляхи співпраці у напрямку сприяння адаптації цих людей до сучасного життя.

Так, відбувся інформаційний семінар на тему «Проінформований – значить «озброєний та захищений», де представники Управління соціального захисту населення Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради розповіли присутнім про умови отримання компенсаційних виплат інвалідам, забезпечення їх автотранспортом, умовами отримання талонів на проїзд в місцевому транспорті та надання інших пільг.

Фахівці міської служби зайнятості розповіли присутнім історію виникнення Міжнародного дня інвалідів, що цей день є щорічною подією, яка спрямована на посилення уваги суспільства до проблем інвалідів, захисту їх прав, забезпечення благополуччя. При обслуговуванні громадян цієї категорії у центрі зайнятості забезпечується адресний та індивідуальний підхід до кожного, враховуються потреби та можливості особи, рекомендації медико-соціальної експертної комісії та індивідуальної програми реабілітації інваліда. Шукачів роботи ознайомили з наявними вакансіями по місту, послугами служби зайнятості; розповіли про заходи, що проводять фахівці центру зайнятості для прискорення працевлаштування особливих людей.

Учасників зустрічі проінформували про діяльність громадської організації в м.Вільногірськ «Едельвейс», яка на даний час шукає однодумців для спільної роботи, щоб допомагати особам з інвалідністю. Зацікавлені отримали контактну інформацію.

Засідання «круглого столу» щодо організації надання послуг людям з особливими потребами на тему: «Проблеми працевлаштування інвалідів та шляхи їх вирішення» пройшло за участю соціальних партнерів та роботодавців. Директор Вільногірськогоміського центру зайнятості Тетяна Котляр детально ознайомила присутніх із наданням послуг центром зайнятості інвалідам та про новації Закону України «Про зайнятість населення». Також Тетяна Миколаївна поінформувала, що з початку 2014 року за сприянням служби зайнятості 23 особи з числа інвалідів знайшли постійну роботу на підприємствах міста, 2 осіб з обмеженими фізичними можливостями навчались на курсах з основ підприємницької діяльності та скористались можливістю отримати одноразову виплату допомоги по безробіттю на започаткування власної справи.

Начальник відділу взаємодії з роботодавцями Наталія Бондаренко детально поінформувала присутніх про проблеми у працевлаштуванні осіб з особливими потребами, які зараз перебувають на обліку в центрі зайнятості. Учасники обговорили різні аспекти життя осіб з інвалідністю – від навчання до соціального та правового захисту. Серед питань, які викликали жваве обговорення, були питання щодо заповнення індивідуальних програм реабілітації, соціальних прав інвалідів, створення спеціальних робочих місць для інвалідів.

Виступили також і представники роботодавців, які зупинилися на практичних аспектах працевлаштування інвалідів та відпрацювання ними робочого часу, на питаннях співпраці з центром зайнятості. Засідання відбулося у вигляді конструктивного діалогу. Усі присутні отримали вичерпну інформацію на свої запитання та висловили побажання щодо тематики наступних зустрічей. Учасники заходу дійшли до висновку, що для досягнення результату повинна бути тісна співпраця між усіма соціальними службами, роботодавцями та шукачами роботи.

Колектив Вільногірського міського центру зайнятості долучився до благодійної акції «Допоможи, якщо можеш». За сприяння працівників Територіального центру соціального обслуговування Вільногірської міської ради здійснена адресна допомога одиноким мешканцям міста, в тому числі і особам похилого віку з інвалідністю. Натомість від людей були отримані щирі слова подяки за небайдужість.

 

Фотоілюстрації до публікації >>